Saun

 Saun

Meie saunad:

Kapteni puhkemaja saunKaptenimajas on meil nn. soome saun , suure puuküte kerisega ja kahe astmelise lavaga.

Kuna keris on täidetud rohkete kividega on võimalik kütmise lõppedes nautida väiksema õhutemperatuuriga sauna kus kerisekividele on võimalik veel kaua leilivett loopida. Heaks tavaks on peale vihtlemist koheselt puhastada leiliruum ja pesuruum vihtadest tulnud prahist. Koristamata jätmisel võib Rannamajade esindaja esitatada lisa koristuse tasumiseks arve kuni 7 päeva peale külaliste lahkumist.

Normaalseks saunaskäiguks tuleks varuda vähemalt kaks tundi, sest saunaskäik ja närviline tõtlemine ei sobi kokku.

Saunaskäimist harrastavad juba ammustest aegadest paljud rahvad erinevates maailmajagudes. Sauna kasutamisel pole aegade jooksul põhimõttelist muutust toimunud. Saunaskäimine tähendab endiselt seda, et keha kuumutatakse leiliruumis üles ja jahutatakse siis teadlikult maha ning seda korratakse vaheldumisi mõned korrad.
Keha puhastamine higistamise abil on tuntud mitmesugustes kultuurides läbi aegade. Paljudes regioonides olid erinevatel aegadel populaarsed mitmesugused kuumade kümbluste vormid. Neid vorme kohandati vastavalt klimaatilistele tingimustele ja ühiskondlikele kokkulepetele. Nii eksisteerisid ja eksisteerivad rooma, vene, türgi ja iiri saun, auru -ja leilisaun, kuumad allikad ja muidugi soome saun.
Saunas peaks olema kraadiklaas ja hügromeeter õhuniiskuse mõõtmiseks. Näiteks kui aurusauna temperatuur on 40′-50′ piires, siis soome sauna õige kütmine alles algab ,et saavutada kõige kõrgemal lavaastmel temperatuur 85-95 ‘. Õhuniiskusega on lood aga vastupidi – soome saunas on see madal ja ulatub 2-60 % aurusaunas on niiskusprotsent 100. (allikas: Saun-Tervis läbi leiliruumi,Maalehe Raamat)

Scroll to Top